środa, 11 lipca 2018

naleśniki jaglane

"Ktoś, kto je naleśniki z konfiturami, nie może być strasznie niebezpieczny. Można z nim rozmawiać." Tove Jansson, W Dolinie Muminków 
Przepis na jaglane naleśniki pochodzi z książki Smakoterapia i jest przepyszny. Wymaga jednak dobrej patelni do smażenia i należy  się spieszyć z przewróceniem placka na druga stronę. Z porcji wyjdzie około 10-12 placków naleśnikowych. Podawaj z ulubionymi dodatkami.

Składniki:
około 10 łyżek kaszy jaglanej
szklanka mleka
8 łyżek skrobi ziemniaczanej lub kukurydzianej
jajko
olej kokosowy do smażenia

Kaszę ugotować według przepisu (proporcja 1:2).
Kaszę zmiksować z pozostałymi składnikami na gładką masę. Masa powinna być gęściejsza od "zwykłej" naleśnikowej. Oleju użyj tylko do smażenia pierwszego naleśnika, za pomocą pędzelka wysmaruj patelnię. Resztę usmaż bez tłuszczu. Wylewaj masę na patelnie i rozprowadzaj poruszając naczyniem. Poczekaj cierpliwie aż placek "podeschnie", następnie podważ boki i z wyczuciem obróć na druga stronę. Jeśli naleśnik nie chce się przewrócić należy do masy dodać jeszcze skrobi. 


toksańska zupa jarzynowa

Przepyszna zupa z botwinką, polecam każdemu dużemu i małemu. Przepis ma wiele lat i pochodzi z programu kulinarnego Makłowicza. Doskonała zupa. Można ją przygotować od razu w wersji na ostro dodając słodką i ostra paprykę albo po ugotowaniu dodać płatki chili do swojego talerza.

Składniki:
1 pęczek botwinki - pokroić
1-2 małe buraczki - zetrzeć na tarce
3 świeże pomidory lub puszka pomidorów pokrojonych w kostkę
czerwona papryka - pokroić w drobną kostkę
cebula - posiekać
3 marchewki - pokroić w krążki lub kostkę
2-3 ząbki czosnku - posiekać
2 żółtka
oliwa
sól, pieprz
wrzątek

Na oliwie udusić marchewkę, dodać cebulę i paprykę, Świeże pomidory sparzyć i obrać ze skóry, pokroić w kostkę i dodać do garnka. Dodać botwinkę, buraka i posiekany czosnek. Dusić około 7 minut. W razie konieczności dodać kilka łyżek wody, by warzywa nie przypaliły się. Dodać rozkłócone żółtka, dusić około 5 minut. Wszystko zalać gotującą wodą do pożądanej gęstości i doprawić solą i pieprzem.
Można podawać z grzankami. 

piątek, 6 lipca 2018

krewetki z suszonymi pomidorami i natką pietruszki

Szybkie i niezwykle pyszne danie obiadowe lub kolacyjne. Prostota w doborze składników podkreśla smak krewetek. W tym daniu całą robotę robią czosnek, suszone pomidory, natka pietruszki i masło.
U mnie podane z makaronem ryżowym, który swój kolor i fajny smak zawdzięcza dodatkowi zielonej herbaty. Kupiłam z markecie. Zachęcam do spróbowania.

Składniki na 3 porcje:
600 g krewetek (u mnie argentyńskie, mrożone surowe)
5 ząbków czosnku
100 masła
suszone pomidory w zalewie
pół pęczka makaronu ryżowego
sól, pieprz

paczka makaronu ryżowego - przygotować według przepisu na opakowaniu

Krewetki opłukać pod bieżąca woda do rozmrożenia. Na dobrze rozgrzanej patelni z niewielką ilością oliwy z suszonych pomidorów przesmażyć posiekany czosnek i pokrojone suszone pomidory, smażyć 2-3 minuty. Wrzucić krewetki i masło, dusić pod przykryciem 5 minut. Dodać posiekana natkę i makaron. Całość wymieszać i wyłożyć na talerze. 

czwartek, 5 lipca 2018

tortille

Jakie są  doskonałe tortille? Takie, w której znajdą się ulubione składniki. Szykujesz na talerzu pokrojone składniki, obok placki tortille - takie jakie lubisz np. bezglutenowe, pełnoziarniste, pszenne z ziarnami. Każdy podchodzi bierze placek podgrzewa go na patelni, smaruje sosem, układa składniki, roluje i zajada. Mnóstwo radości i dobrego smaku.

Składniki:
ogórki małosolne - pokrojone w słupki
papryka - pokrojona w cienkie paski
krążki czerwonej cebuli
szczypior lub kiełki
pieczony kurczak pokrojony w kawałki
plastry awokado
cząstki pomidora

placki tortillie
Sos: 
250 ml majonezu
50 ml jogurtu naturalnego 
sok z 1/2 pomarańczy
sok z 1/2 cytryny
pieprz

Połącz wszystkie składniki na sos. 

Na suchej patelni pogrzej tortille, następnie posmaruj ją sosem, ułóż wybrane składniki i zwiń w rulony. 

drożdżówki bezglutenowe z borówkami - ekspresowe

Ciasto drożdżowe i ekspresowe przygotowanie? Czy to możliwe? Oczywiście! Skorzystałam z gotowej mieszanki do wypieku ciasta firmy Celiko. Skład tej mieszanki jest dobry, nie ma w niej niezrozumiałych nazw, nie jest długa. Polecam z czystym sumieniem. Poza tym jest tania. Porcja 200 g kosztuje około 3 zł . Wyszło mi 7 sztuk drożdżówek.

Składniki:
mieszanka do wypieku ciasta drożdżowego firmy Celiko
2 jajka
150 ml ciepłego mleka
łyżka masła

borówki 

Kruszonka:
2 łyżki mąki ryżowej
łyżka mąki ziemniacznej
2 łyżki cukru z wanilią
łyżka masła
Wszystkie składniki rozetrzeć palcami. 

Składniki na ciasto zmiksować. Wykładać ciasto łyżką na blachę, pozostawiając spore odstępy. Ułożyć borówki. Posypać kruszonką. Odstawić na koło 30 minut do wyrośnięcia. Piec w 170 stopniach około 30 minut. 

poniedziałek, 2 lipca 2018

pierogi z borówkami

Nie przepadam za pierogami na słodko, bardziej mi smakują te wytrawne. Jednak w tym sezonie chyba zmieniają mi się smaki, bo pochłaniam wszystkie owoce sezonowe jakie są dostępne, z apetytem zajadam też owoce w pierogach ;)

Składniki:
300 g mąki
ok. 125 ml gorącej wody
20 g masła
szczypta soli
jajko

300 g borówek
śmietana

Mąkę wsypać do dużej miski.
Masło rozpuścić we wrzątku i wlać do mąki, zagnieść, uważając by się nie poparzyć. Dodać jajko, szczyptę soli i zagnieść elastyczne gładkie ciasto. Stolnicę podsypać mąką, ciasto cienko rozwałkować.Wykrawać szklanką koła, nakładać po kilka borówek. Zlepić brzegi.
W garnku zagotować wodę, posolić, wrzucać partiami pierogi. Po wypłynięciu gotować około 2 minuty. Podawać ze śmietaną. Można polać miodem lub posypać cukrem. 

pikantna zupa łososiowa

Lubię rybne zupy, są dla mnie wspomnieniem zimnych dni nad morzem, deszczu podczas wycieczek, ale też wakacyjną tęsknotą za kutrami rybackimi w nadmorskiej miejscowości. Lubię zupy rybne, bo są po prostu dobre. Ta  łososiowa wyszła genialna o czym świadczy fakt, że mój "nierybny" i "niezupowy" mąż jadł zachwalał i prosił o dokładkę. 



Składniki:
około 500 g łososia
dwie szklanki posiekanej kapusty
2-3 marchewki
cebula
pół selera
związany pęczek zielonych liści pora
koper
3 liście laurowe
5 ziaren ziela angielskiego
płatki chili lub sproszkowana ostra papryczka
pół słoika koncentratu pomidorowego
sól, pieprz
olej

W garnku zagotować wodę z liściem laurowym, zielem angielskim, obraną marchewką i selerem, porem, cebulą. Gdy warzywa zaczną mięknąć dodać rybę. Gotować na małym ogniu około 15 minut. 
Na oliwie przesmażyć kapustę, aż zmięknie, w razie konieczności dodać kilka łyżek wody.
Cały wywar przecedzić przez sito. Por, cebulę wyrzucić. Marchewkę, seler pokroić według uznania, np. marchewkę w plastry, por z kostkę, rybę podzielić na mniejsze kawałki.  Wszystkie składniki razem z kapustą dodać do wywaru. Całość doprawić koncentratem, solą, pieprzem, chilli. Chwilę podgotwać.
Podawać z dużą ilością kopru.