ZAKWAS
1/2 szklanki mąki żytniej razowej typ 2000
100 ml ciepłej wody
W czysty, wyparzonym słoiku wymieszać mąkę z wodą, aby uzyskać konsystencję gęstej śmietany. Słoik przykryć gazą, tak, aby powietrze swobodnie dochodziło. Odstawić w ciepłe miejsce na 4-5 dni. Codziennie dodawać do zakwasu 2-3 łyżki mąki żytniej i tyle samo wody. W ostatnim dniu na zakwasie powinny pojawić się pęcherzyki powietrza, co oznacza, że zakwas jest gotowy.
Wypiek chleba:
zrobiony zakwas
350 g mąki żytniej razowej
400 g mąki pszennej
łyżka soli
600 ml letniej wody
opcjonalnie ulubione dodatki: siemię lniane, pestki, dyni, słonecznika, czarnuszka
W dużej misce wymieszać składniki. Robię to za pomocą łyżki sylikonowej. Ciasto jest lepkie, ale nie dosypujemy mąki. Miskę przykryć ściereczką i odstawić na 12 godzin.
Piekarnik nagrzać do 200 stopni góra-dół. Foremkę wysmarować olejem i posypać otrębami lub wyłożyć pergaminem. Z wyrośniętego ciasta odjąć garść ciasta i przełożyć do słoika, zamknąć, to będzie zakwas do następnego chleba. Słoik wstawić do lodówki.
Ciasto w foremce wyrównać wilgotną dłonią, naciąć górę. Piec godzinę. Po upieczeniu chleb wyjąć z piekarnika i ostudzić na kratce.
Zakwas, który jest w lodówce przed pieczeniem następnego chleba wyjmuje się na kilka godzin przed robieniem ciasta, by się "obudził" w pokojowej temperaturze. Zakwasu nie trzeba dokarmiać, ale można jeszcze przez 2-3 dni dosypywać jak wyżej 2-3 łyżki mąki i wody. Później postępować jak wyżej.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Dziękuję za Wasze komentarze :)